Müntəzəm qan vermək ilk növbədə, transfuziyaya ehtiyacı olanların həyatını xilas edən humanist addımdır. Lakin alimlər deyirlər ki, qan vermək üçün yeganə səbəb bu deyil. Qan vermək donorun öz orqanizminə də müsbət təsir göstərə bilər. Son tədqiqatlar göstərir ki, tez-tez qan donorluğu genetik səviyyədə qan sağlamlığını yaxşılaşdırmağa kömək edir. Xüsusilə, qan dövranı sisteminin sağlamlığına müsbət təsir göstərə bilən genlərdə dəyişikliklər müəyyən edilib.
Qan vermək sağlamlıq üçün yaxşıdır, bəs bu faydalar tam olaraq nədən ibarətdir?
Bizim.Media xəbər verir ki, “Blood” jurnalında qan verməyin insan orqanizmi üçün faydaları barədə araşdırma yazı dərc edilib.
Araşdırma təsdiq edir ki, bədəndə orta dərəcədə gərginlik qan yenilənmə proseslərini stimullaşdıraraq, ciddi xəstəliklərin riskini azalda bilər.
“Qan vermək bədəni daha aktiv şəkildə yeni hüceyrələr istehsal etməyə məcbur edir, bu da qan dövranı sisteminin cavanlaşmasına kömək edir. Alimlər müəyyən ediblər ki, müntəzəm olaraq qan verən insanlarda qan hüceyrələrinin istehsalına təsir edən DNMT3A genində mutasiyalar daha çox olur. Bu gen sümük iliyinin normal fəaliyyətinin saxlanmasında əsas rol oynayır.Qan itirildikdə, bədən yeni qırmızı qan hüceyrələrinin meydana gəlməsini stimullaşdıran eritropoetin hormonunun istehsalını aktivləşdirir. Siçanlar üzərində aparılan araşdırmalar göstərib ki, DNMT3A mutasiyaları qanın yenilənməsi prosesini daha sürətli və effektiv edir. Beləliklə, tez-tez qan vermək hematopoetik sistemə faydalı təsir göstərə bilər”,- deyə məqalədə qeyd edilir.
Nəşr bildirir ki, qan donorluğunun digər mühüm faydası bədəndəki dəmir səviyyəsinin azalmasıdır. Həddindən artıq dəmir zərərli ola bilər, çünki hüceyrələrə zərər verən və ürək-damar xəstəliklərinin inkişafına kömək edən oksidləşdirici stressi artırır. Bəzi tədqiqatlar əvvəllər qan donorluğunun ürək-damar xəstəlikləri riskini azalda biləcəyini göstərdi. Bunun səbəbi orta qan itkisi qanın incəlməsinə kömək edir, damarlardakı yükü azaldır və qan laxtalanma ehtimalını azaldır.
Bundan əlavə, mütəmadi olaraq qan vermək qan təzyiqini normal saxlamağa, infarkt və insult riskini azaltmağa kömək edə bilər. Tədqiqatlar hətta başqalarına kömək etmək üçün könüllü donor olmağın stress səviyyələrini azaltmağa və ümumi rifahı yaxşılaşdırmağa kömək edə biləcəyini göstərir.
Kimlər qan verməməlidir?
Bütün faydalarına baxmayaraq, qan vermənin hər kəs üçün uyğun olmadığını xatırlamaq lazımdır. Xroniki xəstəlikləri, anemiyası və ya aşağı hemoglobin səviyyəsi olan insanlar üçün qan vermənin mənfi təsirləri ola bilər. Ona görə də donor olmamışdan əvvəl mütləq tibbi müayinədən keçmək lazımdır.