Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu gün Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putinlə telefonla danışıb.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, telefon söhbəti zamanı Ərdoğan Türkiyə ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın regional problemlərin həllində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, Türkiyənin Rusiya ilə Ukrayna arasında davam edən müharibəyə son qoymaq üçün başlayan prosesi yaxından izlədiyini, şərəfli və davamlı sülhün təmin olunması üçün Türkiyənin hər cür dəstəyi, o cümlədən sülh danışıqlarına ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu bildirib.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan Qara dənizdə ticarət gəmiçiliyinin təhlükəsizliyi üçün atılacaq yaxşı niyyətli addımların sülh prosesinə töhfə verəcəyini və Türkiyənin Qara dənizin münaqişə zonasına çevrilməsinin qarşısını almaq üçün üzərinə düşəni etməyə davam etdiyini bildirib.
Ərdoğan Türkiyənin Suriya məsələsində Rusiya ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Suriyanın ərazi bütövlüyü əsasında davamlı sülh və sabitliyə nail olması üçün Türkiyə və Rusiyanın birgə çalışmasının vacib olduğunu, Türkiyə və Rusiyanın Suriyanın birliyini pozmaq, etnik və məzhəb ayrı-seçkiliyini gücləndirmək, Suriyaya qarşı sanksiyaları tamamilə aradan qaldırmaq üçün birlikdə çalışa biləcəyini bildirib.
Türkiyə Prezidenti Suriyanın qaynaqlarının Suriya rəhbərliyinin ixtiyarına verilməli olduğunu, Türkiyənin mərkəzi idarə daxilində “Suriya Demokratik Qüvvələri” adlandırılan qüvvələrin ləğvini dəstəklədiyini, Suriyanın sabitliyinin terror təşkilatları üçün uyğun bir bölgə olmaqdan tamamilə çıxarılmasının həyati əhəmiyyət daşıdığını bildirib.